IMG 8806

Kun én uge før DM i klassisk bænkpres stod den som en form for "opvarmning" på JM i både klassisk styrkeløft (trekamp) og bænkpres. TVF var, trods begrænset i antal, repræsenteret i begge kategorier.

Lørdag leverede Frederick Christensen en flot indsats med sin bedste total i år, da han i -93 kg klassen klarede 190 kg i squat, 137,5 kg i bænkpres og 222,5 kg i dødløft. Totalt blev det til 550 kg og en placering som nr. 5 i den 11 mand store klasse.

Søndag var det bænkpressernes dag, hvor Thomas Zoega skulle forsøge at genvinde JM titlen fra 2018 i klassen + 120 kg. Thomas som har et PR i disciplinen på 177,5 kg har haft en god optræning til efteråret og der var lagt op til en spændende kamp mellem thyboen og Trold Hoffmann fra Aalborg.

Det blev Ålborgenseren der denne gang trak det længste strå. Ikke så meget på grund af overlegen styrke som på snu taktiske valg af forsøg. For mens Zoega konservativt nøjedes med 170 kg i sit 2. forsøg, klarede Hofmann 175. Og da de begge gik på 182,5 kg i 3. forsøg - vandt Hofmann på 175 kg.

Ærgerligt fordi Zoega var meget tæt på at klare 182,5 kg, og med et lidt visere valg af forsøg ville have kunnet sikret sig guldet. Men den sag kan Zoega, og hans polske coach på dagen, tage en snak om ved lejlighed, og afklare hvem der skal betale dummebøden

  


28
aug 2025

Holdplan for efterår og vinter 2025

Så er holdplanen for efteråret klar og plads på holdene kan bookes online eller i klubben.. Er du ikke medlem er du velkommen til at prøve som gæst på holdene. 😉
27
aug 2025

LUKKET lørdag d. 6. september

Klubben er lukket for træning lørdag d. 6. september grundet afvikling af Jysk-Fynske mesterskaber i styrkeløft. Men kig forbi og se nogle stærke kvinder og mænd, squatte, bænkpresse og dødløfte.
20
jun 2025

Sommerholdplan 2025