Tilbage Dan "The Man" vinder DM guld

Dan "The Man" vinder DM guld

Thisted Vægttrænings Forenings gamle kæmpe Dan "The Man" Kristensen, er en af dansk styrkeløft forbunds mest vindende atleter nogensinde, med et hav af danske mesterskaber i trekamp, bænkpres og for hold. Samt som landsholdsløfter, deltagelse ved et stort antal nordiske, vesteuropæiske, europæiske og verdensmesterskaber. Alsammen opnået over en periode som strækker sig over 30 år og 4 årtier, lige fra hans debut som 16 årig i 1986, og frem til skrivende stund i dette herrens år 2016. 
Hans danske rekord i dødløft i 82,5 kg klassen, på 300 kg er historisk. Både fordi ingen anden har præsteret noget lignende og fordi 82,5 kg klassen ikke eksisterer mere, og de dengang gældende rekorder står nedfældet på gulnet pergament som kulturarv til eftertiden.

Men efter de seneste 4 år, at have trænet "let motion" pga en ryg som bærer præg af 30 års slid med tunge vægte og jobbet som lastvognsmekaniker havde den gamle cirkushest "The Man" fået mod på at betræde manegens savsmuld endnu engang ved DM Masters i Aalborg. Og i en MEGET let udgave stillede Dan op i 83 kg klassen med en kropsvægt på kun 74.2 kg, og altså kun 200 gram over grænsen til 74 kg klassen, og uden brug af udstyr, altså "klassisk". Dog var den gamle røde tricot og de russiske blå/hvide vægtløftnings sko fra EM i Horsens 1992 blevet tilbagelånt fra Thisted Museum i dagens anledning

I squat, hvor ryggen driller mest, nøjedes Dan med 125 kg, mens han i bænkpres klarede 132,5 kg i fornem stil. I den gamle paradedisciplin dødløft demonstrerede Dan Sublim teknik med 175 kg. Han ville også have haft 200 kg med, men det opgav han fornuftigt, da ryggen sagde stop. At "The Man" holdt lidt igen på belastningen forhindrede ham dog ikke i, at give de unge en demonstration i teknisk udførelse af de 3 discipliner.

Totalt blev 432,5 kg og endnu et dansk mesterskab (i Masters 1 kategorien) til samlingen blev dagens udbytte for "The Man". Og han har fået mod på at genoptage karrieren for alvor igen. Men det bliver sandsynligvis med fokus på bænkpres, hvor belastningen af ryggen er begrænset.

Se Dans 132,5 kg bænkpres her: 

Tilbage

Seneste nyheder

 • Åbningstider i Påsken 2019

  Torsdag d. 18/4:   Kl. 9-17

  Fredag d. 19/4:     Kl. 9-17

  Lørdag d. 20/4:     Kl. 9-17

  Søndag d. 21/4:    Kl. 9-17

  Mandag d. 22/4:    Kl. 9-17

  HOLDTRÆNING:

  Torsdag d. 18/4: Kl. 9.15-10.15    Puls…

  Læs mere
 • Bo Christensen 50 år

  En Ninja fylder rundt.

  Ganske vist er Bo Christensen klubbens helt egen Ninja. Men han undgår ikke - som Ninjaer har for vane - at blive set når han den 21. april, bliver den næste klublegende der ru…

  Læs mere
 • Historiske resultater af Boesen

  Fantastisk DM weekend med "styrkeløft historiske" resultater af Marcus Boesen, og en lang række andre flotte resultater af TVF holdet

  Tre lange dage i Rødovre, tog sin begyndelse da en stor del af TV…

  Læs mere
 • Casper "Futte" Futtrup 30 år d. 4. april

  For 13 år siden trådte en meget ung mand- med fuldskæg og hår på ryggen - ind ad døren i Studie 7/TVF. Den unge mand var på anbefaling af klublegende, Dan "The MAN" Kristensen, som så en "future star"…

  Læs mere
 • Referat af Generalforsamlingen afholdt den 22. februar 2019

  Pkt. 1.           

  Valg af Dirigent: Bo Hove foreningens kasserer, har i mange år været selvskreven til posten som dirigent. Og igen i år faldt valget, uden modkandidater på Bo som efter at have sikr…

  Læs mere
Se alle nyheder