Tilbage Bo Hove 50 år

Bo Hove 50 år

Årene er gået - næsten sporløst - hen over endnu én af Thisted Vægttrænings Forening/Studie 7s koryfæer. For snart 35 år siden, tilbage i midtfirserne, som elev på Thisted Gymnasium, løftede han de første vægte i foreningen på Munkevej, og lige siden, kun afbrudt af nogle år som studerende på Aalborg Universitet, har han været en "integreret del" af livet i TVF/Studie 7. For efter at have færdiggjort sit studie og Phd vendte han igen tilbage til Thy, sin klub og til Thisted Gymnasium, nu som lærer.

Som aktiv styrkeløfter har han vundet DM titler som både ungdoms og juniorløfter. Og han har i en årrække fungeret som International dommer i det internationale styrkeløft forbund IPF, siddet i Dansk Styrkeløft Forbunds bestyrelse og ikke mindst har han i "utallige år" været, og er stadig, bestyrelsesmedlem i sin klub, TVF/Studie 7.

Lørdag d. 16. april, fylder han. Bo Hove, 50 år og kan fejre mærkedagen i domicilet på Tilstedvej med fru Charlotte og døtrene Freja, Rosa og Luna.

Tilbage

Seneste nyheder

 • Åbningstider i Påsken 2019

  Torsdag d. 18/4:   Kl. 9-17

  Fredag d. 19/4:     Kl. 9-17

  Lørdag d. 20/4:     Kl. 9-17

  Søndag d. 21/4:    Kl. 9-17

  Mandag d. 22/4:    Kl. 9-17

  HOLDTRÆNING:

  Torsdag d. 18/4: Kl. 9.15-10.15    Puls…

  Læs mere
 • Bo Christensen 50 år

  En Ninja fylder rundt.

  Ganske vist er Bo Christensen klubbens helt egen Ninja. Men han undgår ikke - som Ninjaer har for vane - at blive set når han den 21. april, bliver den næste klublegende der ru…

  Læs mere
 • Historiske resultater af Boesen

  Fantastisk DM weekend med "styrkeløft historiske" resultater af Marcus Boesen, og en lang række andre flotte resultater af TVF holdet

  Tre lange dage i Rødovre, tog sin begyndelse da en stor del af TV…

  Læs mere
 • Casper "Futte" Futtrup 30 år d. 4. april

  For 13 år siden trådte en meget ung mand- med fuldskæg og hår på ryggen - ind ad døren i Studie 7/TVF. Den unge mand var på anbefaling af klublegende, Dan "The MAN" Kristensen, som så en "future star"…

  Læs mere
 • Referat af Generalforsamlingen afholdt den 22. februar 2019

  Pkt. 1.           

  Valg af Dirigent: Bo Hove foreningens kasserer, har i mange år været selvskreven til posten som dirigent. Og igen i år faldt valget, uden modkandidater på Bo som efter at have sikr…

  Læs mere
Se alle nyheder